Florencie je velice významným historickým městem, a to nejenom v rámci slunné Itálie, ale určitě i celé Evropy. Právem je označována za kolébku renesance , a je pravdou že tento umělecký sloh zde na Vás dýchne na každém kroku. K vidění je toho zde opravdu spoustu, ale hlavním lákadlem pro většinu návštěvníků je především historické centrum města, které je kromě dalších míst, už od roku 1982 zapsáno na prestižním seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Kromě centra města jsou na tomto seznamu také vily a zahrady Medicejských, na které se při svém výletu do metropole toskánska nezapomeňte také vyčlenit nějaký ten čas.
Dnes zde žije asi 380.000 stálých obyvatel, ale každoročně město navštíví násobně více turistů. Hlavně v letních měsících je město doslova přeplněné k prasknutí a tak není divu, že většinu místních obyvatel nějakým způsobem přímo či nepřímo živí příjmy z turistického ruchu, které jsou navíc na rozdíl od jiných lokalit opravdu celoroční. Pokud nepotřebujete prohlídku Florencie spojit s letní dovolenou, určitě si pro návštěvu vyberte jiné období než červen až září. To ostatně platí pro všechna významná historická města na apeninském poloostrově.
A ve městě samotném jsou si toho vědomi a proto právě mimo hlavní sezónu pořádají celou řadu slavností a významných kulturních akcí.
Historie Florencie
Založení města se datuje už do 59 roku před naším letopočtem, na pravém břehu řeky Arny římskými vojáky, tedy spíše vojenskými veterány Julia Caesara. Logicky se tak jednalo o sídlo připomínající vojenský tábor, jehož tvar byl obdélníkový. V každé stěně tohoto obdélníku byla vytvořena brána. Role samotného Julia Caesara při založení města nebyla zřejmě nijak zvlášť důležitá. I když mnoho moderních informačních pramenů potvrzuje za zakladatele města přímo Julia.
Protože samotná historie Florencie fakticky sahá až do věku před naším letopočtem, není divu že je velice bohatá a zajímavá.
Doprava do Florencie
Protože město leží na našem kontinentu, máte hned několik možností jak se sem dopravit. Nabízí se cesta vlastním osobním vozem, dálkovým autobusem či vlakem a nebo letadlem.
Letadlem do Florencie
Nejrychlejší a jistě také nejpohodlnější způsob jak se do této toskánské metropole dostat je pochopitelně doprava letadlem. Nejčastějším cílem turistů je přímo letiště ve Florencii.
Je tu ale také možnost zvolit cenově výhodnou letenku na některé z okolních letišť a do Florencie se pak dopravit vlakem nebo autobusem. Například mezinárodní letiště v Pise je vzdálené pouhých 80 kilometrů od toho Florentského a v úvahu ještě přichází Bologna, která je vzdálená asi 90 kilometrů a velice dobře dostupná.
Autobusem do Florencie
Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo ze zdravotních důvodů nemůžete do Toskánska letět a necítíte se na cestu vlastním automobilem, může být alternativou cesta dálkovým autobusem. Není sice tak pohodlná, ale při včasné rezervaci se může cenově docela vyplatit. Například cesta bez přestupu se dá u společnosti Flixbus pořídit už za 849 korun.
Vlakem do Florencie
Pro milovníky železnice a nebo třeba pro zaměstnance drah přichází v úvahu také cesta vlakem. Časově je ze všech nejnáročnější, ale zase je oproti autobusu podstatně pohodlnější. Přímé spojení pochopitelně není, a tak je nutné například při odjezdu z Prahy přestoupit minimálně dvakrát. Třeba v Mnichově a Veroně, nebo jinou trasou V Linci a Bologně.
Autem do Florencie
Pro zkušené řidiče přichází v úvahu cesta vlastním vozidlem. Hlavně v případě že cestujete ve více lidech se může i finančně vyplatit. Trasa vede po dálnicích a tak není ani časově příliš náročná. Je třeba počítat s poplatky, za průjezd Brennerským průsmykem cca. 9.5 euro a za využití italské dálnice potom asi 32 euro jednosměrně. Například z Prahy Vás čeká asi 1035 kilometrů, z Brna potom 980 kilometrů.
Největší problém s cestou osobním vozem je ale parkování ve Florencii, které je naprosto tragické a jenom těžko srovnatelné i s jinou evropskou metropolí. Pokud pouze projíždíte okolo Florencie a chcete ji navštívit, máte v podstatě jedinou možnost. Tou je parkování na záchytném parkovišti P+R, například u letiště a potom využití městské hromadné dopravy. Do samotného města se totiž přes veškeré zákazy v podstatě nemůžete dostat bez porušení předpisů.