Památky ve Florencii

Florencie je plná historických památek, a pokud se sem chystáte pouze na polodenní a nebo jednodenní výlet, určitě nestihnete navštívit a prohlédnout úplně všechno. Na poznávání této toskánské metropole si tak musíte vyhradit více dní, a nebo si z bohaté nabídky lákadel vybrat pouze to, co Vás zajímá nejvíce a na to se soustředit.

Celé historické centrum města je už od roku 1982 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na stejném prestižním místě jsou v rámci tohoto města zapsány i vily zahrady Medicejských. A protože na tento seznam se nedostane jen tak něco, je jasné co by běžného návštěvníka mělo zajímat asi nejvíce a nejdříve, zvlášť když nemá dostatek času. Bohužel to ale znamená že na daných místech se bude určitě soustředit i nejvíce turistů.

Santa Maria del Fiore

Nádherná gotická katedrála, kterou by měl určitě navštívit každy, kdo se do Florencie vypraví, byť jenom na skok. Je totiž nejvýznamější Florentskou památkou a pro mnoho odborníků je i nejvýznamější historickou stavbou v rámci celé Itálie. Leží na Piazza del Duomo a stavba vznikla v letech 1296 – 1436. Mohutná kopule je vidět už z dáli, a zůstane Vám v paměti hodně dlouho. Většina turistů se ale nahoru di ní ani nepodívá, protože na tuto výsadu se stojí nekonečná fronta a navíc nahoru vede více jak 450 schodů.Výhodou je že ji nemůžete minout, protože je vidět z velkého okolí. Stejně tak její fasáda, která prošla nedávnou rozsáhlou opravou. S ohledem na dobu ve které katedrála vznikala zaslouží stavitelé velký obdiv, protože dostupné technologie a materiály se nedají s těmi dnešními vůbec srovnávat. I dnešní jeřáby by měly co dělat a zřejmě by jich muselo být vícero.
View of Santa Maria del Fiore in Florence

Battistero

Battistero di San Giovanni je podle všeho vůbec nejstarší Florentskou stavbou, kterou můžete v dnešní době jako turisté navštivit. Po celá staletí zde křtili všechny malé děti, které se přímo ve městě narodily. Stavba je osmistěnná a je pravdou že v tomto poměrně nepraktickém půdorysném řešení se stavělo a i dnes staví opravdu minimum budov. Na vnitřních stěnách Vás uchvátí nádherné mozaiky, které nelze popsat ani vyfotografovat, musíte je prostě vidět naživo. Na co však zcela jistě nezapomenete je trojice úchvatných bronzových dvěří, které jsou skutečným skvostem.
Firenze.Baptistry06

Campanile

Nádherná věž, která plní také funkci zvonice katedrály, která byla postavena podle návrhu Giotta. Začátek stavby se datuje do roku 1334, kdy byl právě tento malíř a také architekt hlavním městským stavitelem. Ten ale roku 1337 zemřel a v tuto dobu bylo ze stavby dokončeno teprve první podlaží  (z celkových pěti jím plánovaných).

Celá věž byla dokončena až v roce 1359 a na první pohled lze rozeznat, že na ni pracovalo postupně více architektů. Její celková výška je 84,7 metru což bylo dokonce v rozporu s tehdějším zákonem, který podobnou výšku vůbec nedovoloval.

Badia Fiorentina

Známé Florentské opatství nazývané Badia Fiorentina naleznete přímo naproti Muzeo Nazionale del Bargello. Poznáte ho hlavně podle šestistěnné zvonice, která patří mezi dominanty nebe nad Florencií. Ta byla postavena v období 1310 – 1330. Samotné opatství je ale podstatně starší. Založeno bylo už roku 978 a třeba v roce 1031 byl jako součást tohoto komplexu vůbec první florentský špitál.

Pro běžné Florenťany měly ale zvony tohoto opatství také další význam, protože jejich zvonění oznamovalo rozmezí pracovního dne.
Badia Fiorentina from Palazzo Vecchio n01

Casa di Dante

Zajímavý dům, který trochu mate návštěvníky svým názvem. Přesto že se to přímo nabízí, slavný básník zde nikdy nežil a ani to není místo jeho narození. Je velmi pravděpodobné, že se narodil někde poblíž, ale tato stavba vznikla o mnoho později. Je sice napodobeninou středověkého domu, ale stavělo se až v roce 1910.

Dům ale slouží jako menší muzeum, které vystavuje především jeho nejznámější dílo (Božská komedie) v mnoha různých vydáních.

Museo dell´Opera del Duomo

Přímo na Piazza del Duomo se také nachází toto muzeum, které je plné uměleckých děl, a to nejenom ze Santa Maria del Fiore, Baptisteria a nebo zvonice.

Toto muzeum bylo otevřeno roku 1891, ale samotná budova je podstatně starší. Už od roku 1291 zde totiž sídlila společnost, která měla na starosti stavbu nejznámější katedrály ve Florencii.

Pro milovníky umění na tuto návštěvu pravděpodobně nebude stačit hodinka nebo dvě, ale spíše celý den.
Museo dell'Opera del Duomo