Santa Maria del Fiore

Santa Maria del Fiore

Ve Florencii je několik míst, která si i při krátké návštěvě tohoto města nesmíte nechat rozhodně ujít. Jedním z nich je proslulý Dóm Santa Maria del Fiore. Slouží jako katedrála římskokatolické florentské arcidiecéze. Památka je samozřejmě zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je jednou z nejvýznamnějších památek nejenom ve Florencii, ale i v celé Itálii i na světě.

Stavba byla zahájena koncem 13. století (přesně 18. září roku 1296) a zcela dokončena byla v roce 1436. Architektem, který stál za projektem na začátku výstavby byl známý Arnolfo di Cambio, renesanční kopule která je jedním z charakteristických prvků je potom Filippo Brunelleschi.

Arnolfo di Cambio zemřel pouhých šest let po zahájení stavby, která byla poté na 30 let přerušena. Cambiovi plány pak byly výrazně pozměněny a i proto se stavba výrazně zdržela. Za největší architektonický počin je však považována osmiboká kupola. Ve své době byla její realizace velmi složitá, protože stavebníci neměli k dispozici žádné moderní technologie které známe dnes.

Santa Maria del Fiore

Katedrála byla vystavěna na místě, kde původně stával kostel Santa Reparata.

Součástí samotné katedrály, která je díky své kopuli viditelná z velké dálky je také Giottova zvonice (která je mimochodem nejznámějším dílem tohoto architekta) a ještě křestní kaple Baptisterium San Giovanni. Cihlová dvouplášťová kopule má rozpětí 41,97 metrů. Má osm boků a cihly byly kladeny zvenčí dovnitř. Je tak pouze o 60 centimetrů úzčí než podobná kopule na známé svatopetrské bazilice v Římě.

Sama katedrála je pátou nejprostornější na světě. Dokáže pojmout neuvěřitelných 25000 lidí a to při délce 153 metrů a šířce 90 metrů /v příčné lodi/ .

View of Santa Maria del Fiore in Florence