Giottova zvonice

Giottova zvonice

Florentská Giottova zvonice, v italštině Campanile di Giotto patří mezi trojici nejvýznamějších zvonic na apeninském poloostrově. Je vlastně součástí nejznámější katedrály toskánské metropole, kterou je Santa Maria del Fiore. Sama zvonice byla vystavěna v letech 1334 – 1359. Patří do historického centra Florencie, které je od roku 1982 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví. Protože sám Giotto zemřel ještě před dokončením zvonice, stavbu dokončil Andrea Pisano.

Zvonice má čtvercový půdorys, přičemž každá strana měří 14 metrů. Na výšku má potom tato krásná památka celých 84 metrů. Byla vystavěna v gotickém stylu, ale při podrobnějším zkoumání zde naleznete prvky blížící se renesance, která je pro Florencii typická.

Původně zvonici s katedrálou propojovala lávka z mramoru, ale dnes už to naznačují pouze osiřelé dveře. Zvonice má zřetelných pět pater. Mramorové obložení a bohatá sochařská výzdoba tvoří skutečně nádherný celek.

Giottova zvonice

Pokud budete mít to štěstí a dostanete se dovnitř tak se připravte na celkem 414 schodů. Jejich zdolání ale rozhodně stojí za to. Čeká Vás výhled na nejkrásnější část města a také velice zajímavý pohled na jedinečnou kupoli známé katedrály.

Firenze-campanile